Didaktik Kompakt - úprava na 128k

Témy týkajúce sa hardware počítačov Didaktik Gama, M, Kompakt
Správa
Autor
Používateľov profilový obrázok
z00m
Site Admin
Dátum registrácie: Ne Okt 06, 2013 9:45 pm
Kontaktovať používateľa:

Didaktik Kompakt - úprava na 128k

#1 Príspevok od používateľa z00m » Pi Dec 06, 2013 5:06 pm

Túto úpravu kompletne vymyslel MDV a asi nemusím vravieť, že je tak dobre vymyslená, že nebolo vôbec jednoduché ju pochopiť. Stav vecí je takýto:

- mám od Ziloga na fotkách MDVove papierové poznámky, bohužiaľ je to kópia kópie a to ešte raz skopírované a odfotené, takže je to veľmi ťažko čitateľné a bolo peklo to rozlúštiť

- od MDV mám obsahy do GALov a EPROM, bohužiaľ MDV si už tú úpravu vybavuje len veľmi matne, takže nám nevie povedať žiadne bližšie detaily.

Z tých papierových poznámok som vylúštil postup pre úpravu:

- vytiahne sa z plošáku Kompakta GAL IC8 a EPROM a namiesto nich sa osadia pätice
- do EPROM sa napáli obsah podľa typu radiča (popis nižšie), vyhnú sa jej vývody č.1 (A15) a č.27 (A14), následne sa osadí do pätice
- na chrbát EPROM sa osadí SRAM 6216 tak, že sa jej vyhnú vývody č.18 (/OE), č.21 (/WR) a č.24 (VCC), následne sa priloží k EPROM od vývodu č.14 (spodok na spodok, čiže GND SRAM na GND EPROM) a dotýkajúce sa vývody sa prispájkujú k EPROM
- medzi vývody EPROM č.14 (GND) a č.28 (VCC) sa osadí 100n keramický kondenzátor, je dobré takto pridať 100n kondenzátory k všetkým pridaným IO
- vývod SRAM č.24 (VCC) sa spojí s vývodom EPROM č.28 (VCC)
- do GALu IC8 z Kompakta sa naprogramuje nový obsah (vypúšťa z rovníc /WAIT a /RAS a pridáva rovnice pre obsluhu SRAM (ENRAM) a ošetrenie SNAPu (EN66)) a osadí sa do pätice
- pripoja sa nezapojené vývody SRAM č.18 (/OE) na GAL IC8 vývod č.19 (/ENRAM) a SRAM č.21 (/WR) na CPU vývod č.22 (/WR)
- pomocou pridaného 74LS00 sa vyrobia signály pre nezapojené vývody A14 a A15 na EPROM, privádza sa naň signál EN66 a ROM0/1 z GALu IC8 (vývody č.15 a 14) a PGR (vývod č. 14) z nového stránkovacieho GALu (viď schéma a pinout v KOM_3X.EQN)
- signály A6 a A7 sa oddelia od PLA pomocou odporov 470R (priamo pri PLA), na oddelené vetvy smerom do počítača sa pripoja signály AR6new (vývod č.15) a AR7new (vývod č.18) z nového stránkovacieho GALu
- na univerzálku sa osadí nový stránkovací GAL, 74LS32 a register 74LS174 a celé sa to pripojí do Kompakta (viď schéma)
- pamätiam v počítači sa prispájkuje na chrbát nová sada pamätí, okrem vývodu /CAS, ktorý sa na každej novej pamäti vyhne
- pôvodné /CAS k pôvodnej spodnej sade pamätí sa preruší a pripojí sa sem nové /CAS0
- na hornú novú sadu pamätí sa pripojí k vyhnutým vývodom nové /CAS1
- pin č.1 z stránkovacieho 74LS74 v Kompakte (mal by to byť IC14) sa odpojí od +5V a privedie sa tam signál PGR (vývod č.14) z nového stránkovacieho GALu
- zrejme ešte treba prerušiť /M1 do radiča (IC9 vývod č.14) a pripojiť mu /M1new z nového GALu (vývod č.16)
- zapojí sa prepínač módov; je trojpolohový, popis je v schéme

No a vyzerá, že to je celé.

z00m
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

Re: Didaktik Kompakt - úprava na 128k

#2 Príspevok od používateľa z00m » Št Dec 12, 2013 2:36 pm

Prikladám obsahy EPROM a GALov. GALy sú len surovo zdisassemblované, akurát som podľa schém rozlúštil názvy pinov. Chcelo by to prečistiť a optimalizovať DeMorganom, ale neviem sa k tomu dokopať, sú holt iné priority. Ak niekto máte silu, môžete sa realizovať. Obrazy ROM majú význam:

KOM128S.ROM - pre radič WD2797 / MDOS1
KOM128N.ROM - pre radič 82C765B / MDOS2

Rozloženie ROM je nasledovné:

banka0 - ROM128_0
banka1 - K128_NMI
banka2 - ROM128_1
banka3 - MDOS

https://z00m.speccy.cz/files/128k-rebui ... gal.tar.gz

z00m
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

#3 Príspevok od používateľa z00m » Ut Dec 17, 2013 9:37 am

Tak som sa dokopal a už je aj schéma. Teoreticky už nič nebráni odskúšaniu. Vzhľadom na stav poznámok, z ktorých som vychádzal je ale možné, že to ešte nie je dobre a bude sa to musieť doladiť.

https://z00m.speccy.cz/images/128k-rebu ... pakt-M.png

z00m
Site Admin
Kontaktovať používateľa:

#4 Príspevok od používateľa z00m » Ut Dec 17, 2013 9:37 pm

Prikladám ešte zúplnenie adresácie o A5 pre Melodik a z neho odvodené interfejsy, aby nekolidoval s D40/D80/Kompaktom:

https://z00m.speccy.cz/images/ay-if-kompakt.png

pre porovnanie pôvodné zapojenie:

https://z00m.speccy.cz/images/ay-interface.png

Napísať odpoveď