playground.darkbyte.sk

Place for ZX Spectrum freaks
It is currently Tue Sep 19, 2017 1:35 pm

All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
PostPosted: Tue Dec 31, 2013 3:01 pm 
Site Admin

Ikon spravil zaujímavú rešerš s eMkami, ale písal to na oldcomp, tak to z bezpečnostných dôvodov archivujem aj sem:

Quote:
Dnes som podrobil testom 5ks Didaktikov M: 3x rocnik '90, 1x rocnik '91 a 1x rocnik '92. V ziadnom nie su namontovane upravy na zvacsenie pamate alebo ine vychytavky. Vsetky 3 DM '90 vykazuju popisovanu chybu - po zahriati z divIDE neloaduju soft alebo ked nieco nahraju skonci to '4 Out of memory' alebo 'B Integer...' pripadne 'C Nonsense...'. V mojom divIDE_57c je FatWare v.012, Velesoftov upraveny R'' GAL, 1GB SD karta s jednou particiou FAT16 v prislusnej redukcii. Toto divIDE funguje so vsetkym moznym (ZX48, 128, +2, +3, Didaktik Gama atd.) okrem Didaktikov M rok vyroby '90. /ROMCS je v poriadku vo vsetkych 3 kuskoch Didaktikov. T-BIOS (v.14) nevykazuje ziadne poruchy VRAM ani Main RAM 32k. Najcastejsie skolabuje na teste divIDE RAM Bank 0.
Napada ma niekolko moznych pricin taketoho spravania. Rozdiel DM'90 vs. DM'91 je hlavne v pamatiach. DM'90 ma samozrejme 8ks 4164 kdezto DM'91 ma 2ks 4464. Okrem typu pamati je rozdielne zapojenie riadiacich signalov /RAS a /CAS.
Vo verzii '90 je: /RAS [pin 40] tahany priamo z PLA na prislusny signal 8ks RAM, /CAS [pin 35] tahany cez hradlo IC17 (74LS32) - zrejme na posilnenie vystupu alebo dosiahnutie oneskorenia(?). V scheme je nakreslene, ze pin 13 a 12 IC17 su spojene, na doske je to vsak zapojene tak, ze pin 13 je pripojeny na GND a na pin 12 je privedeny /CAS z PLA. Z pinu 11 su potom budene signaly /CAS [pin 15] na RAM. Vo verzii '91 (a vyssej) je: /RAS privedeny na RAM [pin 5] ale okrem toho cez kondenzator 33p zvedeny voci zemi, naopak /CAS [pin 16] nie je tahany cez hradlo, ale visi priamo na PLA. To moze mat za nasledok posun casovania a teda problem napr. s refreshom pamati, alebo vseobecne posun casovania verzie '90 oproti ostatnym.
Do verzie DM'90 som skusil teda tiez pridat 33p na /RAS, ale vysledok nijako nezlepsil stabilitu pocitaca. Zrejme bude treba pridat nejake hradlo-dve (do vetvy /RAS) ako oneskorovaci clen a skusit znovu.
Dalsie potencialne zdroje problemov by mohli spocivat v celkovom pretazeni zbernice (8 cipov na datovej zbernici namiesto 2), pripadne prilis ostre hrany na vystupoch SD karty (toto niekde spominal Zilog, ze moze vadit).
Ani jedno mi vsak nepride pravdepodobne, lebo napr. Gama'89 s tymto divIDE_57c ide uplne bez problemov - 16 RAM cipov na zbernici + 8255 a rovnaka SD karta.

Ak by som k niecomu dospel, este sa ozvem.

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]